Results

NEW YORK 2008

Full individual split results (pdf, 103kb - updated 9/27/08)
Full relay split results (pdf, 15kb - updated 9/27/08)
Results by age group, women (pdf, 103kb - updated 9/30/08)
Results by age group, men (pdf, 52kb - updated 9/30/08)
Clydesdale group results (pdf, 10kb - updated 10/3/08)

Category   Name   Age       Time
                 
OVERALL WINNERS
Overall Solo Male   Wadley Wadley   29       1:02:16
Overall Solo Female   Julie Hayes   40       1:15:57
Overall Relay Co-Ed   1           1:13:45
Overall Relay All Male   Dodge Heroes 5           1:01:22
Overall Relay All Female   Team Leggetts           1:28:51
Male WTC Stairclimb   Wadley Wadley   29       12:19
Female WTC Stairclimb   Michele Wolfson   40       16:30
Team WTC Stairclimb   Dodge Heroes 5           12:45
 
DIVISIONAL WINNERS
Male 18-19   1 Alexander Keller
2 Peter Fioravanti Jr.
3 Jimmy Chen
 

      1:16:13
1:35:09
1:39:03
Female 18-19   1 Danielle Amini-Kern           1:46:01
Male 20-24   1 Stephen Kress
2 Bill Wells
3 Michael Genauer
          1:03:24
1:06:03
1:06:51
Female 20-24   1 Julie Chang
2 Rebecca Fritchman
3 Bethany Hawke
          1:27:05
1:29:52
1:31:23
Male 25-29   1 Wadley Wadley
2 Rich Velazquez
3 Todd Rosenfield
          1:02:16
1:04:04
1:05:34
Female 25-29   1 Mary Zettl
2 Gabrielle Derrig
3 Tania Quinones
          1:23:20
1:26:39
1:29:24
Male 30-34   1 Colin Dooley
2 Richard Vincent
3 Jim Pickett
          1:04:47
1:06:03
1:08:01
Female 30-34   1 Allison Lucey
2 Vanessa Keany
3 Dina Davalle
          1:26:02
1:28:16
1:29:38
Male 35-39   1 Robert Salt
2 Jonathan Lewis
3 Michael Wax
          1:11:47
1:13:25
1:13:47
Female 35-39   1 Amy Palmiero-Winters
2 Jennifer Lee
3 Elaine Barsoom
          1:20:34
1:28:20
1:28:37
Male 40-44   1 Keith Guilfoyle
2 Nicolas Vanier
3 Michael Toma
          1:07:29
1:08:47
1:10:39
Female 40-44   1 Julie Hayes
2 Michele Wolfson
3 Nora Mamadjanova
          1:15:57
1:16:15
1:23:50
Male 45-49   1 Peter Fioravanti
2 Don Gworek
3 Fernando Rivera
          1:21:10
1:23:01
1:23:47
Female 45-49   1 Lisa Powell
2 Donna Shalek
3 Naomi Kaplan
          1:31:31
1:35:41
1:38:00
Male 50-54   1 Steve Quirk
2 Gary Dorsey
3 Gerard Ferrara
 

 

      1:21:00
1:27:35
1:29:57
Female 50-54   1 Bonnie Bagent
2 Sandra Dubrock
3 Caryn De Filippo
          1:39:32
1:45:30
1:56:37
Male 55-59   1 James Larkin
2 Raymond Monico
3 Anthony Loffredo
          1:32:52
1:45:47
1:56:01
Female 55-59   No finishers            
Male 60-64   1 Dan Ingegno
2 Robert Lyons
          1:29:36
2:25:28
Female 60-64   No finishers            
Male 65-69   No finishers            
Female 65-69   No finishers            
Male 70-74   No finishers            
Female 70-74   No finishers            
Male 75-99   No finishers            
Female 75-99   No finishers            
Male Clydesdale 39 and under   1 William Kanas
2 Tim Barrett
3 Nathan Miller
  25
26
29
      1:25:32
1:27:29
1:30:08

Female Athena 40 and under

  Katie Boyer   27       1:34:27

Male Clydesdale 40 and over

  1 William Demotses
2 Martin Munson
3 John Miller
  40
52
40
      1:47:58
2:00:56
2:07:28

Female Athena 40 and over

  1 Nichole Davis   40       1:49:27

All Male Teams

  1 Dodge Heroes 5
2 Dodge Heroes 4
3 Gata
          1:01:22
1:02:11
1:05:12

All Female Teams

  1 Team Leggetts
2 Blonde Ambition
3 Team MH
          1:28:51
1:30:10
1:30:32
Co-ed Teams   1 1
2 Team Squeeze The Juice
3 Xmen
          1:13:45
1:17:20
1:22:02