Results

NEW YORK 2007

Full individual split results (pdf, 130kb - updated 10/4/07)
Full relay split results (pdf, 56kb - updated 10/4/07)

Category   Name   Age       Time
                 
OVERALL WINNERS
Overall Solo Male   Rick Velasquez   27       1:00:38
Overall Solo Female   Pilar Rodriguez   32       1:10:47
Overall Relay Co-Ed   Team True North           1:13:15
Overall Relay All Male   Usma Team 4           1:07:45
Overall Relay All Female   Sporty Shorties           1:27:32
Male WTC Stairclimb   Wadley Wad   28       12:55
Female WTC Stairclimb   Tracey Magee   39       16:16
Team WTC Stairclimb   Usma Team 4           13:50
 
DIVISIONAL WINNERS
Male 18-19   1 Lewis Hudson
2 Rachid Haoues
3 Michael Rohal
 

      1:04:57
1:14:56
1:22:11
Female 18-19   No finishers            
Male 20-24   1 Alex Lorton
2 Christopher Connor
3 Pedro Salazar Jr.
          1:02:51
1:04:55
1:07:39
Female 20-24   1 Vanessa Mazandi
2 Ann Doroba
3 Jennifer Rounds
          1:12:24
1:23:10
1:37:24
Male 25-29   1 Rick Velasquez
2 Chris Solarz
3 Wadley Wad
          1:00:38
1:00:49
1:02:05
Female 25-29   1 Katie McKeever
2 June Yoshimura
3 Andrea Minarcek
          1:19:40
1:22:28
1:28:01
Male 30-34   1 Colin Dooley
2 Doug Sklar
3 Frank Porreco III
          1:04:17
1:05:55
1:06:08
Female 30-34   1 Pilar Rodriguez
2 Patricia Alcivar-Dani
3 C. Patricia MacLean
          1:10:47
1:20:22
1:26:25
Male 35-39   1 Leandro Germosen
2 Daniel Stewart
3 Keith Snyder
          1:02:18
1:07:55
1:10:29
Female 35-39   1 Tracey Magee
2 Julie Hayes
3 Mary Murphy
          1:11:37
1:13:01
1:21:13
Male 40-44   1 John Sabatino
2 Dany Girard
3 Nicolas Vanier
          1:02:55
1:11:29
1:13:06
Female 40-44   1 Nora Mamadjanova
2 Debra Tomic
3 Esther Choy
          1:28:06
1:32:58
1:34:16
Male 45-49   1 Cesar Maiorino
2 Kevin Cunningham
3 Tom Finnegan
          1:18:29
1:18:32
1:21:00
Female 45-49   1 Naomi Kaphan
2 Janet Seals
3 Maria Madera
          1:34:17
1:48:45
2:06:07
Male 50-54   1 David Manobla
2 Patrick Oconnor
3 Al Escobar
 

 

      1:19:07
1:29:59
1:32:56
Female 50-54   1 Caryn De Filippo           1:51:35
Male 55-59   1 Charlie Redmond
2 James Graham
          1:23:28
1:27:07
Female 55-59   No finishers            
Male 60-64   1 Robert Lyons           2:01:49
Female 60-64   No finishers            
Male 65-69   No finishers            
Female 65-69   No finishers            
Male 70-74   No finishers            
Female 70-74   No finishers            
Male 75-99   No finishers            
Female 75-99   No finishers            
Male Clydesdale 39 and under   1 Jake Taylor
2 Zachary Osborne
3 Larry Lineberry
  37
21
23
      1:04:32
1:15:52
1:18:25

Female Athena 40 and over

  1 Susan Blazejewski   41       1:46:11

Male Clydesdale 40 and over

  1 John Rizzo
2 Claude Hagen
3 Martin Munson
  43
45
51
      1:19:30
1:26:49
1:42:52

All Male Teams

  1 Usma Team 4
2 Team Boc
3 Wild Irish Men
          1:07:45
1:09:26
1:13:04

All Female Teams

  1 Sporty Shorties
2 Bobcats
3 Jersey Girls
          1:27:32
1:30:07
1:38:19
Co-ed Teams   1 Team True North
2 New York Flyers
3 Bulldogz
          1:13:15
1:23:34
1:24:15