Results

NEW YORK 2006

Full raw results can be found by clicking here.

Category   Name   Age   City, State   Time
                 
OVERALL WINNERS
Overall Solo Male   Matt Cicci   32   Fayetteville , NY   1:26:14
Overall Solo Female   Tracey Magee   38   Yardley, PA   1:41:04
Overall Relay Co-Ed   urbanic trio           1:44:08
Overall Relay All Male   Sub 4           1:22:29
Overall Relay All Female   Road Bunnies           1:51:53
Male Stairclimb   Edward Elko   49   Malvern, PA   10:52
Female Stairclimb   Brenda Elko   49   Malvern, PA   10:54
Team Stairclimb   Desiderio Domini           13:44
 
DIVISIONAL WINNERS
Male 18-19   Alex Wisch
Andrew Thompson
Andrew Dewhurst
  18
19
19
  Wellesley, MA
West Point , NY
Kokomo , IN
  1:38:16
1:38:58
1:49:41
Female 18-19   No finishers            
Male 20-24   Ryan Fisher
Peter Kellner
Andrew Gaab
  21
23
21
  West Point , NY
New York , NY
West Point , NY
  1:30:41
1:30:50
1:31:09
Female 20-24   Kelly Gilbert
Katherine Endress
Cynthia Berning
  24
23
23
  New York , NY
New York , NY
Cincinnati , OH
  2:06:09
2:09:06
2:13:22
Male 25-29   Richard Velazquez
Bryce Tom
Sam Gray
  26
25
29
  New York , NY
New York , NY
Allston, MA
  1:29:38
1:36:50
1:41:48
Female 25-29   Iana Aranda
Abby Nelson
Meredith Pizzulli
  27
26
27
  New York , NY
New York , NY
Oceanport, NJ
  1:48:57
1:58:16
1:50:46
Male 30-34   Arland Macasieb
Matthew Alsdorf
Terence Gerchberg
  31
32
34
  Clifton , NJ
New York , NY
New York , NY
  1:31:01
1:32:46
1:33:50
Female 30-34   Nikki Rowlands
Aislinn Malone
Jill Mora
  32
31
33
  York, PA
New York , NY
Long Beach, MS
  1:50:41
1:54:11
2:01:33
Male 35-39   David Mark
Mark Clement
William Capune
  39
38
39
  New York , NY
Ambler, PA
New York , NY
  1:36:15
1:39:18
1:39:57
Female 35-39   Felicia La Forgia
Beth Leetch
Kim Jenkins
  38
36
37
  New York , NY
Fairfield , CT
New York , NY
  1:47:45
1:52:19
2:06:15
Male 40-44   Christopher Berglan
Jason Morss
Pedro Cutino
  40
40
41
  New York , NY
Boca Raton , FL
Springfield , NJ
  1:41:07
1:42:18
1:51:15
Female 40-44   Kathleen McKernan   44   Florham Park, NJ   2:16:51
Male 45-49   John Smith
Tom Finnegan
George Colotti
  45
48
46
  Solana Beach, CA
Huntington, NY
Islip , NY
  1:51:16
1:52:18
2:05:46
Female 45-49   Brenda Elko   49   Malvern, PA   2:26:58
Male 50-54   Bryan Touhey
James Graham Jr.
Thomas O.
 

50
51
53

  New York , NY
Bradford , MA
Hazlet, NY
  1:57:51
2:01:37
2: 18:18
Female 50-54   Virgina Sandquist   52   New York , NY   3:16:12
Male 55-59   Charlie Redmond
Mohsen Safari
Eric Bressler
  57
55
55
  Demarest, NJ
Groton , CT
Cutchogue, NY
  1:54:24
2:07:45
2:10:11
Female 55-59   No finishers            
Male 60-64   Dan Ingengno
Robert Long
  62
64
  Shirley, NY
Hempstead , NY
  1:57:31
2:46:32
Female 60-64   Margie Goldsmith   62   New York , NY   3:15:56
Male 65-69   No finishers            
Female 65-69   No finishers            
Male 70-74   No finishers            
Female 70-74   No finishers            
Male 75-99   No finishers            
Female 75-99   No finishers            
Male Clydesdale 1 – 39   Jake Taylor
Benjamin Wackerlin
Harry Callahan
  36
20
27
  New York , NY
West Point, NY
New York , NY
  1:33:23
1:46:07
1:47:00

Female Athena 1 – 39

  Mary Arnold
Katie Boyer
  27
25
  New York , NY
Astoria , NY
  2:00:04
2:16:34

Male Clydesdale 40 – 99

  Michael Bania
Ray Atesiano
  49
40
  Oak Creek , WI
Miami, FL
  2:12:49
2:36:10

All Male Teams

  Stephen Kraus
Brandon Ritchey
Alex Ralston
      Sub 4
Army 1
Army 2
  1:22:29
1:25:07
1:29:52

All Female Teams

  La Benida Hui
Amanda Keylor
Karen Smith
      Road Bunnies
Anchorladies
Karen Smith
  1:51:53
2:02:14
2:10:41
Co-ed Teams   Joe Franza
Erin Fitzpatrick
Shawn Phillips
      urbanic trio
WEAKend Warriors
Bastone5's
  1:44:08
1:47:34
1:49:30